Skip to content
Grauwe Kiekendief – Kenniscentrum Akkervogels
Grauwe Kiekendief - Kenniscentrum Akkervogels
  • Actueel
  • Projecten
  • Diensten
    • monitoring
    • Advies
    • Onderzoek
  • Kennis
    • Publicaties
    • Media
    • Lezingen
    • Nature Today
  • Over Ons
  • Nieuwsbrieven
    • Nieuwsbrieven
    • Jaaroverzichten
  • Doneren
  • Actueel
  • Projecten
  • Diensten
    • monitoring
    • Advies
    • Onderzoek
  • Kennis
    • Publicaties
    • Media
    • Lezingen
    • Nature Today
  • Over Ons
  • Nieuwsbrieven
    • Nieuwsbrieven
    • Jaaroverzichten
  • Doneren

Zoektocht naar blauwe kiekendief Matty

Je bent hier:
  1. Home
  2. News
  3. Zoektocht naar blauwe kiekendief Matty

Zoektocht naar blauwe kiekendief Matty

15-mrt-2021 Matty is een van de jonge blauwe kiekendieven die in 2020, vlak voor het uitvliegen, uitgerust is met een zender om haar bewegingen te volgen. Ze is vernoemd naar onze vrijwilligster Matty Ellens die elk jaar vele uren aan het pluizen van braakballen van blauwe kiekendieven, (veld)uilen en andere roofvogels besteed.

Tot 29 november verbleef Matty in de omgeving van haar geboorteplaats in Oost-Groningen. Die dag vertrok zij richting het Noorden om ca. 25 km verderop in Duitsland bij het “Großes Meer” in de buurt van Bedekaspel neer te strijken. Van daar trok ze een kleine drie weken later 16 km verder naar het Westen om vervolgens in de Leybocht bij Greetsiel te verblijven. Vanuit dit gebied kwam op 28 december het laatste signaal van de zender van Matty.

Pas op 24 februari kwamen weer nieuwe signalen binnen, helaas leek het al snel erop dat de vogel niet meer bewoog. Nadat genoeg posities waren binnengekomen om dit zeker te constateren en om het zoekgebied enigszins ze begrenzen gingen collega Almut Schlaich en vrijwilliger Chris Pikkert op vrijdag 5 maart 2021 op zoek naar de zender van Matty. Dankzij de toestemming van het Nationalpark Niedersächsisches Wattenmeer (Nationaal Park Nedersaksische Waddenzee) mochten ze onder begeleiding van ranger Onno Gent het gebied betreden. Samen met Duitse kiekendief collega’s Marike Boekhoff en Martin Ackermann zochten ze enkele uren het gebied af, maar zonder succes. Ook hond Fenna kon alleen resten van dode ganzen en een wulp ontdekken. Hoopgevend was dat Gerwin Meijer met zijn zelfgebouwde antenne op de dijk wel enkele signalen had opgepikt. Vlak voor de schemering verlieten ze het gebied, uitgezwaaid door een overvliegende adulte man blauwe kiekendief.

Zondag erop keerden ze terug voor poging twee. Deze keer ging Gerwin met zijn antenne mee het veld in. In de omgeving waar de nieuwste posities van de zender lagen kon hij de zoektocht beter richting geven. Met behulp van een kruispeiling stootten ze al snel op de dode Matty en haar zender. Wat een geluk!

[ultimate_carousel slide_to_scroll=”single” slides_on_desk=”2″ speed=”500″ autoplay_speed=”8000″]

[/ultimate_carousel]

Natuurlijk is het zonde dat Matty al in haar eerste winter is overleden, maar dit zeker te weten is van grote waarde. Zij leek niet gepredeerd, maar lag vrijwel intact op de kwelder. Blijkbaar kon zij de winterse maanden niet goed door komen ondanks dat ze in een mooi natuurgebied verbleef. Lotgevallen als deze van blauwe kiekendief Matty helpen ons te begrijpen waar de knelpunten voor deze zeldzame roofvogels liggen en dragen bij aan kennis die ingezet kan worden de bescherming te optimaliseren.

Zendervogel Matty maakt deel uit van het onderzoek naar de overleving en dispersie van juveniele blauwe kiekendieven dat we ook in 2021 samen met Sovon Vogelonderzoek Nederland en Vogelbescherming Nederland voortzetten.

AGENDA

  • 10 mei 25 Jaarlijkse Kiekenzoekdag Flevoland

  • 17 mei 25 Jaarlijkse Kiekenzoekdag Groningen

  • Actueel
  • Contact & Colofon
  • ANBI
  • Privacystatement

Copyright Grauwe Kiekendief – Kenniscentrum Akkervogels – Powered by XSbyte

Nieuwsbrief


  • Blue Sky Icon